Asset Publisher Asset Publisher

Dendroglif godła Polski

Z inicjatywy RDLP w Gdańsku jesienią 2018 roku odbyła się społeczne akcja pn. Sadzimy Las dla Niepodległej. Została ona zorganizowana w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Sobota, 20 października,  była wyjątkowo pracowitym dniem dla gdańskich leśników. Blisko 3000 osób przybyło do Leśnictwa Kłodno na terenie Nadleśnictwa Lipusz, aby wraz z lipuskim leśnikami posadzić las na powierzchniach zniszczonych przez nawałnicę z sierpnia 2017 r. Jesienna akcja była niezwykła nie tylko ze względu na bardzo dużą liczbę uczestników, ale również z powodu kształtu jaki przybiorą posadzone drzewa. W terenie został wytyczony zarys godła Polski. Powierzchnia sadzenia to ponad 12 ha. 

- Dendroglif powstanie w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę ,,orła” wypełni brzoza  w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się ,,zazłoci”. Późną jesienią, przez całą zimę i  w okresie przedwiośnia barwy sylwetce ,,orła” będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. Oczywiście wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka – gdy posadzone drzewka wyrosną i stworzą młodnik –  tak o projekcie opowiadał w 2018 roku Jerzy Krefft, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.  

Po czterech latach od posadzenia drzewek widać pierwsze efekty. Przebarwiające się na żółto brzozy, uwidoczniły zarys dendroglifu Z każdym rokiem, gdy korony młodych drzewek będą stykać się ze sobą coraz bardziej, widoczność „orła” również będzie coraz dokładniejsza.

Nasadzenie z drzew najbardziej widoczne jest z lotu ptaka, dlatego też okolice jeziora Mausz i miejscowości Grabowo na terenie Nadleśnictwa Lipusz stały się miejscem częstych lotów dronów, motolotni czy szybowców.

Wybór terenu na którym dokonano nasadzenia nie był przypadkowy. Zachodnia granica Nadleśnictwa Lipusz prawie w całości pokrywa się z granicą państwa Polskiego z 1918 r. i właśnie w pobliżu historycznej granicy odbyła się akcja Sadzimy Las dla Niepodległej.   

Dendroglif uzyskał Certyfikat Rekordu Polski, otwarta jest również procedura Rekordu Guinnessa, do pełnego certyfikatu brakuje tylko dwubarwnej dokumentacji fotograficznej

- Mamy nadzieję, że w kolejnych latach korony drzewek uzyskają większe zwarcie, dzięki czemu wzór będzie jeszcze bardziej widoczny. Dlatego też w gdy uzyskamy pełny obraz planujemy dokończyć procedurę uzyskania Rekordu Guinnessa. – Anna Kukier rzecznik prasowy Nadleśnictwa Lipusz