Wydawca treści Wydawca treści

Lipuskie lasy zapraszają

Jeśli masz dość miejskiego gwaru, hałasu licznych klaksonów, stania w korkach… Jeśli jesteś zmęczony i wyczerpany codziennością to może jest to najwyższy czas, aby wybrać się do Nadleśnictwa Lipusz. Tutejsza leśna przyroda zafunduje każdemu wczasy niemalże „All inclusive" zupełnie za darmo.

Lipuskie lasy zapraszają

Jeśli masz dość miejskiego gwaru, hałasu licznych klaksonów, stania w korkach… Jeśli jesteś zmęczony i wyczerpany codziennością to może jest to najwyższy czas, aby wybrać się do Nadleśnictwa Lipusz. Tutejsza leśna przyroda zafunduje każdemu wczasy niemalże „All inclusive" zupełnie za darmo.

Leśnicy Nadleśnictwa Lipusz przygotowali dla wszystkich odwiedzających specjalne ścieżki – zarówno piesze, jak i rowerowe, a nawet rowerowo-narciarskie. Na każdej z nich można podziwiać uroki nietuzinkowego świata przyrody. Leśnicy dołożyli wszelkich starań, aby przebiegały one przez jak najciekawsze tereny. Każda ze ścieżek zaopatrzona jest w interesujące tablice opisujące ciekawostki z leśnego świata. Można tu przeczytać o roślinach, zwierzętach, zjawiskach przyrodniczych, zachowaniu się w lesie, czy leśnych pracach. Na terenie Nadleśnictwa można korzystać z następujących ścieżek:

  • ścieżki piesze: Brzegiem Jeziora Węgorzyno w Sulęczynie, Płociczno w pobliżu Lipusza oraz  Pilica w Łubianie,
  • ścieżki rowerowe: Pętla Lipno w gminie Dziemiany, Pętla Przytarnia w gminie Karsin
  • ścieżki rowerowo-narciarskie: Pętla Tuszkowa Matka będąca rozwinięciem ścieżki Płociczno.

      

 

 

 

 

 

 

 

Las to idealne miejsce na wypoczynek. Bieganie, spacery, nordic walking … ścieżki czekają na miłośników sportu i przyrody.

Teren nadleśnictwa jest niezwykle malowniczy. Pagórki, jeziora, rzeki, łąki i lasy – wszystko to tworzy harmonijny obraz. Niekiedy krajobraz łudząco przypomina górską sielankę, a przecież bliżej nam do morza.

Warto wybrać się w lipuskie strony, poobserwować niczym niezmącony świat przyrody.

Zatem nie ma na co czekać. Już dziś wybierzmy się do lipuskich lasów, gdzie przeżyjemy niezapomnianą przygodę. Zostań prawdziwym przyrodnikiem – poznaj tajemnicze historie, które wyszepczą Ci drzewa.


Pętle Rowerowe

Na terenie Nadleśnictwa Lipusz istnieją trzy pętle przeznaczone dla rowerzystów, wytrwałych piechurów, a także narciarzy żądnych aktywnego wypoczynku na łonie pięknej kaszubskiej przyrody

1.      Pętla Tuszkowska Matka

Trasa swój początek ma przy leśniczówce Płociczno w okolicach Lipusza. Ścieżka o długości  9 km z 22 tablicami, przedstawiającymi podstawowe informacje, dotyczące funkcjonowania ekosystemu leśnego oraz gospodarki leśnej.

Na trasie można obejrzeć: dostrzegalnię przeciwpożarową, paśnik dla zwierząt, lizawki i poidełka, budki lęgowe dla ptaków, a także pomniki przyrody: „Trzy Dęby", „Tuszkowska Matkę" oraz głaz narzutowy „Diabelski Kamień"

 

2.      Pętla Przytarnia

Szlak prowadzi z Wiela wokół jeziora Wdzydze.  Jest to trasa o długości 21 km z 15 tablicami edukacyjnymi i 5 miejscami wypoczynku. Nad jeziorem Wdzydze znajduje się platforma widokowa na największe kaszubskie jezioro oraz znajdujące się na nim wyspy. Na trasie spotkamy również liczne ślady bytowania bobra europejskiego, który w naszym znalazł doskonałe warunki bytowania i rozrodu.

 

3.      Pętla Lipno

Pętla rowerowa poprowadzona na południe od Dziemian poprzez malownicze lasy. Ścieżka o długości 23 km z 17 tablicami edukacyjnymi i 4 miejscami wypoczynku. Dla miłośników ptaków nad jeziorem Lipno usytuowana jest platforma widokowa, która pozwala z wysokości 4 metrów podziwiać krajobraz oraz ciekawe gatunków ptaków.


Ścieżki Przyrodniczo - Leśne

Ścieżki przyrodniczo–leśne umożliwiają prowadzenie edukacji leśnej dzieci i młodzieży szkolnej, a także osób dorosłych. W czasie ich zwiedzania można zapoznać się z różnymi aspektami leśnictwa, zaobserwować poszczególne stadia rozwojowe lasu, od upraw leśnych do starych drzewostanów. Spotkać można także chronione i rzadkie rośliny, grzyby oraz liczne gatunki ptaków i ssaków leśnych.

 

Pilica

Ścieżka  o długości 2,2 km z 15 tablicami informacyjnymi o tematyce leśnej. Ze ścieżki rozciągają się wspaniałe widoki na dolinę rzeki Pilica. Niezwykle malowniczy krajobraz tworzy niesamowity klimat tego miejsca.

Płociczno

Ścieżka o długości 3,5 km z 22 tablicami,  W trakcie spaceru zobaczyć możnadostrzegalnię przeciwpożarową, paśnik dla zwierząt, lizawki oraz budki lęgowe dla ptaków.
Dla uczniów zorganizowano "zielone klasy", zaś dla zmęczonych spacerem przygotowano miejsca odpoczynku oraz skrót zwany "drogą dla leniwych"

Wokół Jeziora Rzuno

Trasa o długości  3 km z 10 przystankami i tablicami, informującymi o otaczającej nas przyrodzie. Ścieżka przebiega brzegiem malowniczego jeziora Rzuno wśród pięknego lasu mieszanego.

Brzegiem Jeziora Węgorzyno

Ścieżka o długości 2 km z 16 przystankami i 9 tablicami o tematyce leśnej. W trakcie spaceru możemy podziwiać piękno jezior kaszubskich, odwiedzić rezerwat przyrody "Mechowiska sulęczyńskie" oraz wypocząć w zespole dworsko – parkowym "Leśny Dwór".