Lista aktualności Lista aktualności

Kolejne pomniki przyrody na terenie Nadleśnictwa Lipusz

Z dniem 10 października 2024 r. Na terenie Nadleśnictwa Lipusz pojawiły się kolejne pomniki przyrody. Dotychczasowe możemy oglądać w środkowej i południowej części Nadleśnictwa Lipusz. To pierwszy raz gdy Rada Gminy Parchowo uznała nowe pomniki przyrody na terenie Leśnictwa Glinowo.

Decyzją NR V.26.2024 Rady Gminy Parchowo uznano pojedyncze drzewo dąb szypułkowy w wieku ok. 200 lat. Drzewo to posiada pojedynczy pień, który dzieli się na dwa pnie na wysokości 3m. Obwód drzewa wynosi 403 cm, zaś jego wysokość to ok. 24 m. Dąb rośnie na terenie lasów Leśnictwa Glinowo.

Decyzją NR V.27.2024 Rady Gminy Parchowo uznano pojedyncze drzewo sosnę w wieku ok. 200 lat. Obwód drzewa wynosi 258 m, zaś jego wysokość to ok. 30 m. Sosnę spotkać można w lesie na terenie Leśnictwa Glinowo rośnie na terenie lasów Leśnictwa Glinowo.

Dąb szypułkowy ze względu na rozgałęziający się pień otrzymał nazwę Bracia Glinowscy, zaś sosna zwyczajna została nazwana Sosną Krawcówką - mówi leśniczy leśnictwa Glinowo Krzysztof Krawiec

Z ogólnych przepisów prawa wynika, że dąb aby uznać drzewo za pomnikowe powinno posiadać obwód ok 300 cm, zaś sosna 250 . Drzewa uznawane za pomnik przyrody powinny wyróżniać się wśród innych drzew tego samego rodzaju lub gatunku w skali kraju, województwa lub gminy, ze względu na obwód pnia, wysokość, szerokość korony, wiek, występowanie w skupiskach, w tym w alejach lub szpalerach, pokrój lub inne cechy morfologiczne, a także inne wyjątkowe walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami prawa w stosunku do pomnika przyrody zakazuje się:

1) niszczenia, uszkadzania i przekształcania obiektu;

2) uszkadzania i zanieczyszczania gleby;

3) umieszczania tablic reklamowych.

Oprócz ochrony zachowawczej, dla zachowania walorów niektórych pomników przyrody stosuje się ochronę czynną, czyli ingerowanie w przyrodę w celu zachowania jakiejś wartości, która zniknęłaby w następstwie zachodzących procesów. W stosunku do drzew i krzewów pomnikowych ustalenie czynnej ochrony ma na celu zachowanie pierwotnych cech, ponieważ drzewa te z wiekiem tracą ogólną odporność zarówno na oddziaływanie czynników atmosferycznych , biologicznych, jak i tych, spowodowanych działalnością człowieka. 

Nadleśnictwo Lipusz dotychczas na swoim terenie posiada 9 pomników przyrody ożywionej oraz 1 pomnik przyrody nieożywionej. Teraz może pochwalić się kolejnymi. Warto również zaznaczyć , że w trakcie procedowania są kolejne obiekty.