Lista aktualności Lista aktualności

Niektóre maszyny leśne wykorzystywane do zrywki drewna

Pierwszą zasadą przy wykonywaniu prac związanych z mechanicznym pozyskiwaniem surowca jest to, że w lesie nikt nie robi sam, ani pilarz, ani zrywkarz, zawsze jest pomocnik.

Pierwszą zasadą przy wykonywaniu prac związanych z mechanicznym pozyskiwaniem surowca jest to, że w lesie nikt nie robi sam, ani pilarz, ani zrywkarz, zawsze jest pomocnik. Pomocnik zrywkrza pomaga przy załadunku, sortowaniu i formowaniu stosu. W razie jakiegokolwiek wypadku zawsze można liczyć na pomoc drugiej osoby. Na szczęście dotychczas nie doszło  do jakiegoś poważniejszego wypadku.

Do zrywki drewna wielkowymiarowego, dłużycowego wykorzystujemy Skider LKT 81 Turbo.   Ciągnik ten jest przystosowany do półpodwieszonej zrywki drewna.

Dzięki przegubowej konstrukcji ramy i mostów bez większego trudu jest w stanie pokonywać duże nierówności terenu, a także łatwo mu przychodzi manewrowanie pomiędzy rosnącymi jeszcze drzewami.  Wyposażony  jest w dwie wciągarki linowe umiejscowione na tylnej ramie maszyny, które dają nam możliwość przyciągnięcia surowca z dalszej odległości, a także z miejsc trudno dostępnych, do których maszyna nie jest w stanie się dostać. Drewno jest zrywane do miejsc tymczasowego składowania. Są to drogi i składnice, do których jest w stanie dotrzeć ciężki transport samochodowy. Operator jest w stanie ułożyć surowiec w taki sposób aby nikomu nie przeszkadzał, poprzez znajdującą się na przedzie tzw. łyżkę.

Po zakończeniu prac na danej powierzchni drogę, na której zostało zerwane drewno trzeba doprowadzić do takiego stanu aby była przejezdna. Maszyna ta jest wykorzystywana również do przygotowywania gleby poprze możliwość zamontowania pługu do orki.

Do zrywki surowca średnio i małowymiarowego wykorzystujemy ciągnik, pod który podczepiona jest przyczepa samozaładowcza, wyposażona w żuraw  o różnych długościach w zależności od typu, marki i przeznaczenia danej przyczepy. Do zrywki drewna stosowego (S2a, S2b) o różnych rozpiętościach  długości  czy także drewna opałowego (S4) stosujemy przyczepy mniejszego typu np. Palms 810. W sortymentach  dłuższych, jakim na przykład może być drewno kłodowe (WCK) długości np. 4,1 m w zależności od klienta. Wykorzystujemy większe modele  przyczep do tego przystosowanych tj. More Maskiner SF-12. Stosowanych nie tylko do zrywki  drewna, a także stosowanych do świadczenia usług transportowych o większych odległościach.

stażysta Radosław Mach