Lista aktualności Lista aktualności

Od szyszki po deskę

Zima to nie tylko sezon pozyskania drewna w lesie ale również czas na zbiór szyszek. To właśnie jesienią i zimą dojrzewa większość nasion drzew leśnych, które zbieramy aby wyhodować z nich sadzonki. Baza nasienna nie jest przypadkowa, leśnictwo od zawsze ściśle współpracuje ze środowiskiem nauki. Dzięki genetyce wiemy, że nasiona zebrane z najlepszych drzew w przyszłości pozwolą na dostarczenie do lasu najsilniejszych sadzonek. Dobrej jakości sadzonka pozwoli na uzyskanie w przyszłości wysokiej jakości surowca, który jest pożądany i niezbędny w życiu codziennym każdego z nas.

Jak co roku przystąpiliśmy do zbioru szyszek z Wyłączonego Drzewostanu Nasiennego sosnowego o powierzchni 29,48 hektarów. Stanowi go las w pełni dojrzały, o wybitnych cechach zewnętrznych, o prostych pniach i prawidłowo ukształtowanych koronach. Niezbędną cechą takiego lasu jest również lokalne pochodzenie drzew oraz zdolność do obfitego obradzania nasion. W Nadleśnictwie Lipusz WDN stanowią ponad 130 letnie sosny o wysokości przekraczającej nierzadko 30 m wysokości. Wyznaczona powierzchnia aby w pełni spełniać funkcje nasienne została wyłączona od wyrębu. Dzięki temu zbiór szyszek odbywa się przez wiele lat.

W celu zebrania szyszek zapraszamy alpinistów wyspecjalizowanych w wspinaniu się na drzewa. Nazywa się ich „szyszkarzami". Sposób wejścia dobierany jest indywidualnie dla każdego drzewa. Odbywa się to za pomocą drzewołazów, czyli specjalnych kolców zaczepionych do butów, nie uszkadzających pni drzew lub po drabinkach podczepionych do drzewa. Najczęstszą jednak metodą jest wspinanie się za pomocą lin, które wystrzeliwane są w korony drzew. Szyszki, które trafiają do worka szyszkarza muszą być zdrowe i przede wszystkim zamknięte co daje gwarancję, że znajdują się w nich jeszcze nasiona.

Zebrane szyszki po dokładnym zważeniu trafiają do wyłuszczarni. Tu poddawane są procesowi suszenia. Dzięki temu procesowi otwierają się łuski, a z nich wysypują się nasiona. Po tym procesie nasiona poddane są ocenie jakości. Następnie trafiają do przechowalni, w której czekają na wiosenny wysiew na szkółce leśnej.

Zapotrzebowanie Nadleśnictwa Lipusz na nasiona sosny to średnio ok 30 kg. Przy średniej wydajności 1,5 kg nasion ze 100 kg szyszek na nasze potrzeby musimy zebrać ok 2 ton szyszek. Daje to obraz ogromu ludzkiej pracy oraz ponadprzeciętnych właściwościach drzew, z których pozyskujemy nasiona. Dodatkowo w celu urozmaicenia bazy nasiennej szyszki pozyskiwane są również z Gospodarczych Drzewostanów Nasiennych oraz Plantacji Nasiennych.

Wiosną na przełomie kwietnia i maja, gdy rusza wegetacja na szkółce leśnej dokonuje się wysiewu wcześniej zebranych nasion. Po upływie roku, po otoczeniu staranną opieką leśniczego szkółkarza młodego pokolenia, sadzonki trafiają na uprawy leśne.

W przyszłości te niepozorne drzewka o wysokości zaledwie kilku centymetrów będą stanowiły lasy gospodarcze. Przez wiele lat będą dostarczały nam tlenu, miejsca na wypoczynek i rekreację, będziemy mogli zbierać w nich grzyby i jagody, aby w konsekwencji zagoszczą w naszych domach w postaci drewnianej stolarki, kartki papieru czy zabawki, jak również dziesiątek innych przedmiotów wykonanych z drewna.

W ten sposób po ponad 100 latach „leśne koło" się zamyka. W jego miejsce powstaje nowe dla trwałości, dla równowagi, dla nowych pokoleń.  Od szyszki po deskę.