Lista aktualności Lista aktualności

Zanocuj w lesie w Nadleśnictwie Lipusz

 

„Nad jeziorem Wdzydzkim”

Nadleśnictwo Lipusz w 2021 roku przystąpiło do programu „Zanocuj w lesie”, teren który dla Państwa przygotowaliśmy leży w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Wdzydzkiego zwanym również kaszubskim morzem. Obszar ten jest niezwykle piękny, położony w Borach Tucholskich, występuje tutaj wiele gatunków zwierząt oraz roślin – na które trzeba uważać, podczas wizyty w lasach.

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załącznikach poniżej)
 2. wyznaczonymi miejscami do rozpalania ogniska są miejsca postoju pojazdów przy drewno należy przynieść ze sobą
 3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
 4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu:
 5. prace z zakresu gospodarki leśnej w czerwcu/lipcu 2021 roku w obszarze objętym programem „Zanocuj w lesie”, odbywają się w poodziałach leśnych: 229a, 229b,  228f, 240a, 240b w leśnictwie Głuchy Bór (16). Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu
 6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Na terenie występują 3 koła łowieckie:
  1. Koło Łowieckie Szarak obwód 224
  2. Koło Łowieckie Szarak obwód 197
  3. Koło Łowieckie Bór Wdzydze obwód 196
 7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (link znajduje się w załącznikach) oraz przesłanie go na adres lipusz@gdansk.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Jan Kowalke jan.kowalke@gdansk.lasy.gov.pl; 667-003-510

 Nadleśnictwo Lipusz przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Informujemy, iż przygotowana została ankieta, która działać będzie do 29.04.2022 r. jest ona anonimowa i przeznaczona dla wszystkich osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów, nie tylko tych, którzy nocują w lesie w ramach ww. Programu. Link do ankiety dla użytkowników: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl