Lista aktualności
Straż Leśna w Nadleśnictwie Lipusz
W Polsce historia ludzi powoływanych do ochrony lasu, zwierzyny i innych dóbr leśnych sięga początków państwowości. Szereg ustaw i różne formy oraz sposoby ochrony tych dóbr zmieniały się na przestrzeni wieków.
Obecnie Straż Leśna, której zadaniem jest dbanie o ład i porządek na terenie lasów działa na podstawie Ustawy o Lasach z dnia 28 września 1991r (art 47). Jednostką podstawową są posterunki straży leśnej przy nadleśnictwach na czele z komendantem straży leśnej, podległe Nadleśniczemu.
Do głównych zadań straży leśnej w naszym nadleśnictwie jest:
- Prowadzenie dochodzeń w sprawach o kradzież drewna oraz wnoszenie aktu oskarżenia przed Sądami zgodnie z KPK i KK
- Prowadzenie postępowań w sprawach o wykroczenie w zakresie szkodnictwa leśnego zgodnie KPOW i KW
- Nakładanie grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia ujawnione na terenach leśnych w zakresie szkodnictwa leśnego zgodnie z KW
- Zatrzymywania i dokonywania kontroli środków transportu na obszarach leśnych w celu sprawdzenia ładunku oraz przeglądania zawartości bagażu w razie zaistnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego.
- Dokonywania kontroli podmiotów gospodarczych zajmujących się obrotem i przetwarzaniem drewna w celu sprawdzenia legalności pochodzenia surowca drzewnego.
- Prowadzenie prewencji na terenach leśnych w celu zmniejszenia przestępstw i wykroczeń oraz zagrożeń od strony p.poż.
Kolejnym problemem , z którym musi się zmierzyć Straż Leśna jest kłusownictwo , czyli zabijanie chwytanie lub ściganie zwierzyny oraz łowienie ryb z naruszeniem obowiązującego prawa, bez wymaganych uprawnień, w niedozwolony sposób, a także w niedozwolonym czasie lub miejscu. Nie mniej ważnym elementem jest zlokalizowanie i likwidacja narzędzi kłusowniczych w postaci wnyków, sideł i innych potrzasków znajdujące się w lasach.
Następnie duży nacisk straż leśna kładzie na ochronę rezerwatów ,pomników przyrody oraz obszaru Natura 2000. Ponadto Straż leśna dba o dobre imię lasów, współpracuje z lokalną społecznością, utrzymuje z nimi właściwe kontakty .Duże pole zadań dla straży leśnej stwarzają programy edukacyjne z młodzieżą w szkołach a w sezonie letnim z harcerzami przebywających na naszym terenie -korzystanie z lasu i przestrzeganie przepisów p.poż oraz zachowania się w lesie.
Do kategorii szkodnictwa leśnego zalicza się różnego rodzaju i różnej rangi działalność szkodliwą człowieka. W naszym nadleśnictwie najwięcej ujawnionych wykroczeń: to wjazdy pojazdami silnikowymi do lasu w miejsca niedozwolone oraz zaśmiecanie lasu.
Strażnikowi leśnemu wykonującemu obowiązki służbowe na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa zarządzanych przez Lasy Państwowe przysługują uprawnienia określone odrębnymi przepisami odnoszącymi się do :
1.Państwowej Straży Łowieckiej
2.Straży Ochrony Przyrody
3.Państwowej Straży Rybackiej
W związku z czym Straż Leśna współpracuje ściśle z służbami takimi jak : Policja , Państwowa Straż Łowiecka oraz Państwowa Straż Rybacka.